Nowa medycyna 2002

Do nowa medycyna była doskonale bezradna względem osób cierpiących psychicznie. Na szczęście, dzięki szerocy nauki, w tym elemencie aktywne leczenie chorób psychicznych jest legalne i pokazuje nie jedynie do uśpienia choroby umożliwiającą ponową socjalizację chorega, lecz jeszcze w wybranych przypadkach całkowite wyleczenie. Jak wtedy widać, leczenie chorób psychicznych jest dodatkowe, jeśli oczywiście spełni się kilka istotnych warunków. Przede każdym, szczególnie ważne jest szybkie rozpoznanie wady i nauczenie leczenia. Zbyt duże zwlekanie z wizytą u lekarze doprowadzi może do nasilenia się objawów choroby, oraz jej przyjmowanie będzie potrzebowało być o wiele dłużej.

Pamiętajmy, że działanie chorób psychicznych jest wciąż długotrwałe, dlatego powinien nastawić się na dalekie i częste przyjmowanie leków. Po wyjściu terapii też należy uzmysłowić sobie fakt, iż leków nie można odstawić nagle, bo mogłoby to sprawić nawet do nawrotów choroby. Wskazana jest też pomoc i ochrona rodziny chorego. Nie świadczy to zaledwie dopilnowanie, aby chory zażył leki, a jeszcze odpowiednią naukę o wadzie i umiejętność udzielenie pomocy. Skoro jesteśmy już zgodę na fakt tego, na co chodzi się zrobić w trakcie leczenia choroby psychicznej, skoncentrujmy się na samym zjawisku leczenia, jak ono przypomina i z czego się składa.

Zgłoszenie się do lekarza – nie można pominąć tego etapu. Bez początkowej decyzji, że coś złego może dziać się z znajomym umysłem i energii otrzymania pomocy, sama terapia nie miałaby miejsca. Początkowo jednak psychoterapeuta będzie tylko z nami rozmawiać, chcąc dowiedzieć się o pierwszych objawach choroby, na czym ona wierzy i o swym ogólnym samopoczuciu. Niezbędna też może zaprezentować się rozmowa z grupą i najprzyjaźniejszymi przyjaciółmi.Aktywna terapia – jej motywem jest maksymalne zminimalizowanie objawów lub ich pełne ustąpienie. Może się to działać tylko za pośrednictwem środków farmakologicznych (czy tak zwanych psychotropów) lub również psychoterapii.Utrwalenie poprawy – istnieje toż stan stosowania leków po ustąpieniu pierwszych objawów choroby. Faza taż zajmuje na końca ustabilizowanie chorego i chronienie nawrotom epizodu choroby.Profilaktyka – stosowanie leków uspokajających i chroniących nawrotowi choroby. Pewno toż żyć i etap powolnego wycofywania leków psychotropowych.

Jak zatem widać, leczenie chorób psychicznych jest ciągłe i załamuje się ze precyzyjnie określonych kroków postępowanie. Pominięcie zaś któregoś z nich umie doprowadzić do niebezpiecznego nawrotu choroby.